Nieśmiertelni - Jedziemy Na Jednym Wózku

Forum Osób Dializowanych i Po Przeszczepie Nerki
Teraz jest 22-01-2017, 19:24

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
Nie określono
PostNapisane: 16-12-2016, 11:36 

Witajcie.Okazało sie ,że zrobiona wczoraj przetoka nie ruszyła. Lekarz zrobił usg i okazuje się że moje tętnice nie nadają sie do zrobienia kolejnej. Padła propozycja protezy , ale z żyły udowej. Przerasta mnie to. Nie wiem , może lepszy cewnik. Otrzewnowki boje sie, że nie dam rady. Poradzcie czy warto dac sobie pobrać te żyły, a może lepsza sztuczna proteza.Sama juz nie wiem. Pozdrawiam wszystkich

Mężczyzna
PostNapisane: 16-12-2016, 19:21 

wiele osób buja się na cewnikach - czy warto? liczba powikłań w przypadku przetok jest mniejsza; skóra jako bariera zawsze będzie lepsza niż coś tam; wydajność dializy też przeważnie przemawia za przetoką (prawda?);

a może jednak spróbować otrzewnowej? hmm;

masz niezłą zagwozdkę; powodzenia

Kobieta
PostNapisane: 16-12-2016, 20:49 

Również miałam problem z zrobieniem przetoki. Ostatecznie zrobili mi sztuczna przetokę ,wstawili to sie chyba nazywa goretex(moglam cos pomylic). Powiedzieli ze bez problemu wytrzyma 2 lata. Wytrzymała 5 lat az do przeszczepu. Minusem u mnie bylo to ze byla bardzo twarda do wkłucia sie igłami i mialam czasem problemy z tamowaniem po dializie. Poza tym ok .

5 lat dializ.
przeszczep 13.02.2008 Bydgoszcz.

Kobieta
PostNapisane: 16-12-2016, 21:06 

Wiola1626, na tym forum wiele juz napisano o HD i otrzewnówce. Z mojej perspektywy mogę tylko powiedzieć, że nigdy nie żałowałam decyzji o dializowaniu się na otrzewnówce. Pomimo wielu różnych problemów z tym związanych nadal jestem zwolennikiem tej metody. HD uwiązywała mnie na kilka godzin na łóżku. Otrzewnówka to 4 dializy w ciągu dnia- w sumie około godziny. Sama wychowuję ośmioletnią córkę i niestety HD powodowała, że ciągle szukałam dla niej opieki na czas dializ. 3 razy w tygodniu w ogóle sie nie widziałyśmy. Marny nastrój po HD to też zdecydowany minus tej metody. Minusem otrzewnówki jest to, że wyjeżdżając gdziekolwiek trzeba zabierać sporo rzeczy, a dowóz płynów Fresenius organizuje raz w roku nie dłużej niż na 14 dni. Mam mały samochód i wyjazd na weekend jest jeszcze możliwy na dłuższy czas niestety, albo biore bagaże i jedziemy my, ale płyny zostają, albo biore płyny a bagaże i my zostajemy :D
Na HD dializowana byłam an cewniku ostrym i chwilę na permanentnym- oba "piszczały" jak szalone przez co czas dializ się wydłużał. Na przetokach ludzie takich "atrakcji" nie mieli. Cewnik piszczal, maszyna stawała- po kilku takich akcjach krew krzepła- linia do wymiany. Źle wspominam czas HD. Jednym z plusów jest to, że nic nie musisz- wszystko zrobi pielęgniarka. Na otrzewnówce wiele zależy od Ciebie i tego czy potrafisz dobrze obserwowac swój organizm. Na początku trzymałam sie kurczowo godzin dializ- teraz dostosowuję do mojego dnia. Wyjeżdżam gdzieś na cały dzień- wypuszczam płyn i cały dzień jestem bez. Da się żyć- chociaż miłością do siebie z dializą nie pałamy to sie tolerujemy. Wniosek z tego mojego bazgrania- ja wybrałabym otrzewnówkę. daje poczucie jakiejś tam wolności.

Szczęście to wielkie, że zdrowia nie można kupić za pieniądze, boby wszystko wykupili bogacze, a dla biednych nic by nie zostało.

- Karol Juliusz Weber

Czekam na przeszczep od 10.06.2014

Nie określono
PostNapisane: 17-12-2016, 11:26 

Witajcie. Jesteście kopalnią wiedzy, po prostu niezastąpieni :) .Jeśli chodzi o protezę to myślałam, ze wszczepia mi tą sztuczną i jakoś to będzie. Ale jak usłyszałam o pobraniu żyły z nogi , no to zrobiło mi sie słabo. Pierwsza moja myśl hmm wytnie kawał żyły i co jak tam to połączy. Dopiero zaczynam drogę kłucia, cięcia więc wszystko mnie przeraża. Dowód- dostałam lek do wstrzykiwania sobie samej. Normalnie katasrofa. Mąż robi za pielęgniarkę. :D . Dializa otrzewnowa kusi większą wolnością. Boje się tylko ,że nie utrzymam należytej czystości. Chociażby wilgoć w pokoju , ktorej nie możemy sie pozbyć. Mam wielkiego psa którego sierść jest wszędzie mimo czesania i ciągłego odkurzania zawsze cos gdzieś fruwa. Nastepny termin w szpitalu zakwalifikowany jak pilny 29stycznia. Swoją drogą terminy obłędne , normalnie bylby to kwiecień. Mam trochę czasu do namysłu. Pozdrawiam i dziękuję za rady :)

Nie określono
PostNapisane: 04-01-2017, 18:59 

Chciałbym Was prosić o garść informacji.W listopadzie tego roku miałem założoną przetokę w lewym dole łokciowym ramienia.Wlot robiony był od żyły promieniowej.Od zabiegu minęło już dobre 6 tygodni a okazuje się,że przetoka nie nadaje się do kłucia ponieważ jest w niej za mało krwi,więc trzeba będzie ją poprawiać operacyjnie.Prawdopodobnie będę miał założony graft.Chirurg-naczyniowiec,który mi operował rękę mówił mi,że protezę przetoki stosuje się tylko w ostateczności,kiedy nie ma już innego wyjścia.więc trochę się tego boję.Czy taka konieczność nastąpi wykaże badanie tomografem.Powiedzcie mi,czy taki graft powoduje jakiś dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu i jak to wygląda przy samej hemodializie?Czy hemodializa jest wtedy mniej czy bardziej bolesna??Proszę o odpowiedzi na moje pytania.Pozdrawiam.

Strefa czasowa: UTC + 1