Nieśmiertelni - Jedziemy Na Jednym Wózku

Forum Osób Dializowanych i Po Przeszczepie Nerki
Teraz jest 23-07-2017, 23:00

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
Nie określono
PostNapisane: 16-12-2016, 12:36 

Witajcie.Okazało sie ,że zrobiona wczoraj przetoka nie ruszyła. Lekarz zrobił usg i okazuje się że moje tętnice nie nadają sie do zrobienia kolejnej. Padła propozycja protezy , ale z żyły udowej. Przerasta mnie to. Nie wiem , może lepszy cewnik. Otrzewnowki boje sie, że nie dam rady. Poradzcie czy warto dac sobie pobrać te żyły, a może lepsza sztuczna proteza.Sama juz nie wiem. Pozdrawiam wszystkich

Mężczyzna
PostNapisane: 16-12-2016, 20:21 

wiele osób buja się na cewnikach - czy warto? liczba powikłań w przypadku przetok jest mniejsza; skóra jako bariera zawsze będzie lepsza niż coś tam; wydajność dializy też przeważnie przemawia za przetoką (prawda?);

a może jednak spróbować otrzewnowej? hmm;

masz niezłą zagwozdkę; powodzenia

Kobieta
PostNapisane: 16-12-2016, 21:49 

Również miałam problem z zrobieniem przetoki. Ostatecznie zrobili mi sztuczna przetokę ,wstawili to sie chyba nazywa goretex(moglam cos pomylic). Powiedzieli ze bez problemu wytrzyma 2 lata. Wytrzymała 5 lat az do przeszczepu. Minusem u mnie bylo to ze byla bardzo twarda do wkłucia sie igłami i mialam czasem problemy z tamowaniem po dializie. Poza tym ok .

5 lat dializ.
przeszczep 13.02.2008 Bydgoszcz.

Kobieta
PostNapisane: 16-12-2016, 22:06 

Wiola1626, na tym forum wiele juz napisano o HD i otrzewnówce. Z mojej perspektywy mogę tylko powiedzieć, że nigdy nie żałowałam decyzji o dializowaniu się na otrzewnówce. Pomimo wielu różnych problemów z tym związanych nadal jestem zwolennikiem tej metody. HD uwiązywała mnie na kilka godzin na łóżku. Otrzewnówka to 4 dializy w ciągu dnia- w sumie około godziny. Sama wychowuję ośmioletnią córkę i niestety HD powodowała, że ciągle szukałam dla niej opieki na czas dializ. 3 razy w tygodniu w ogóle sie nie widziałyśmy. Marny nastrój po HD to też zdecydowany minus tej metody. Minusem otrzewnówki jest to, że wyjeżdżając gdziekolwiek trzeba zabierać sporo rzeczy, a dowóz płynów Fresenius organizuje raz w roku nie dłużej niż na 14 dni. Mam mały samochód i wyjazd na weekend jest jeszcze możliwy na dłuższy czas niestety, albo biore bagaże i jedziemy my, ale płyny zostają, albo biore płyny a bagaże i my zostajemy :D
Na HD dializowana byłam an cewniku ostrym i chwilę na permanentnym- oba "piszczały" jak szalone przez co czas dializ się wydłużał. Na przetokach ludzie takich "atrakcji" nie mieli. Cewnik piszczal, maszyna stawała- po kilku takich akcjach krew krzepła- linia do wymiany. Źle wspominam czas HD. Jednym z plusów jest to, że nic nie musisz- wszystko zrobi pielęgniarka. Na otrzewnówce wiele zależy od Ciebie i tego czy potrafisz dobrze obserwowac swój organizm. Na początku trzymałam sie kurczowo godzin dializ- teraz dostosowuję do mojego dnia. Wyjeżdżam gdzieś na cały dzień- wypuszczam płyn i cały dzień jestem bez. Da się żyć- chociaż miłością do siebie z dializą nie pałamy to sie tolerujemy. Wniosek z tego mojego bazgrania- ja wybrałabym otrzewnówkę. daje poczucie jakiejś tam wolności.

Nefrektomia prawostronna 2.03.2017

Szczęście to wielkie, że zdrowia nie można kupić za pieniądze, boby wszystko wykupili bogacze, a dla biednych nic by nie zostało.

- Karol Juliusz Weber

Czekam na przeszczep od 10.06.2014

Nie określono
PostNapisane: 17-12-2016, 12:26 

Witajcie. Jesteście kopalnią wiedzy, po prostu niezastąpieni :) .Jeśli chodzi o protezę to myślałam, ze wszczepia mi tą sztuczną i jakoś to będzie. Ale jak usłyszałam o pobraniu żyły z nogi , no to zrobiło mi sie słabo. Pierwsza moja myśl hmm wytnie kawał żyły i co jak tam to połączy. Dopiero zaczynam drogę kłucia, cięcia więc wszystko mnie przeraża. Dowód- dostałam lek do wstrzykiwania sobie samej. Normalnie katasrofa. Mąż robi za pielęgniarkę. :D . Dializa otrzewnowa kusi większą wolnością. Boje się tylko ,że nie utrzymam należytej czystości. Chociażby wilgoć w pokoju , ktorej nie możemy sie pozbyć. Mam wielkiego psa którego sierść jest wszędzie mimo czesania i ciągłego odkurzania zawsze cos gdzieś fruwa. Nastepny termin w szpitalu zakwalifikowany jak pilny 29stycznia. Swoją drogą terminy obłędne , normalnie bylby to kwiecień. Mam trochę czasu do namysłu. Pozdrawiam i dziękuję za rady :)

Nie określono
PostNapisane: 04-01-2017, 19:59 

Chciałbym Was prosić o garść informacji.W listopadzie tego roku miałem założoną przetokę w lewym dole łokciowym ramienia.Wlot robiony był od żyły promieniowej.Od zabiegu minęło już dobre 6 tygodni a okazuje się,że przetoka nie nadaje się do kłucia ponieważ jest w niej za mało krwi,więc trzeba będzie ją poprawiać operacyjnie.Prawdopodobnie będę miał założony graft.Chirurg-naczyniowiec,który mi operował rękę mówił mi,że protezę przetoki stosuje się tylko w ostateczności,kiedy nie ma już innego wyjścia.więc trochę się tego boję.Czy taka konieczność nastąpi wykaże badanie tomografem.Powiedzcie mi,czy taki graft powoduje jakiś dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu i jak to wygląda przy samej hemodializie?Czy hemodializa jest wtedy mniej czy bardziej bolesna??Proszę o odpowiedzi na moje pytania.Pozdrawiam.

Nie określono
PostNapisane: 09-02-2017, 18:58 

No cóż. Zmiana szpitala nie pomogła. Lekarz obejrzał mnie , skierował na usg naczyń i potwierdziło się to co powiedzieli w Szczecinie. Przypadek beznadziejny. Zapytałam o protezę. Powiedział, że proteza lub cewnik to ostateczność. Radził zastanowić się nad dializą otrzewnową. Umówiłam się na wizytę z lekarzem prowadzącym w celu uzyskania informacji i skierowania na badania czy w ogóle dializa otrzewnowa jest u mnie możliwa. Nadal ze strachem podchodzę do myśli o takiej dializie , ale chyba nie mam za wielkiego wyboru.

Nie określono
PostNapisane: 09-02-2017, 21:39 

Wiola, ja jestem bardzo zadowolona z otrzewnowek

Przeszczep 14.06.2017 Kraków - Kopernika 40

Kobieta
PostNapisane: 09-02-2017, 22:59 

Wiola1626, jeśli masz wybór bierz otrzewnówki. Nie jesteś tak uwiązana do czasowo jak przy HD. Idzie w miarę normalnie żyć, funkcjonować. Wyjechać na kilka dni. Pakujesz kartony w samochód i jedziesz. Z mojego punktu widzenia otrzewnówki to "lepsze zło", chociaż nazywanie dializę złem to nadużycie, bo przecież ratuje nam nasze tyłki od wąchania kwiatków od spodu. Pozdrawiam.

Nefrektomia prawostronna 2.03.2017

Szczęście to wielkie, że zdrowia nie można kupić za pieniądze, boby wszystko wykupili bogacze, a dla biednych nic by nie zostało.

- Karol Juliusz Weber

Czekam na przeszczep od 10.06.2014

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]