Nieśmiertelni - Jedziemy Na Jednym Wózku

Forum Osób Dializowanych i Po Przeszczepie Nerki
Teraz jest 27-02-2017, 19:40

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
Mężczyzna
PostNapisane: 01-08-2016, 23:26 

Prawie dobrze rozumiesz sytuacje ale nie było tak dokładnie. ZUS uznał moją częściową niezdolność do pracy w momencie kiedy byłem zaraz po przeszczepie zabierając mi tym samym prawo do renty socjalnej. Miałem wtedy 20lat. Kilka lat później zacząłem się starać o rentę pracowniczą, ale zabrakło mi okresu składkowego raptem 5miesięcy. Następnie kazali mi przepracować 4lata, bo byłem już z kolei starszy. Przepracowałem tyle ile chcieli. Złożyłem wszystkie potrzebne papiery ponownie do Zus'u i tą historię już znacie...

Strzeliłem sobie w kolano? To już nigdy nie będę miał prawa do renty pracowniczej bo zachorowałem jako dziecko? Mój stan się pogorszył w czasie kiedy pracowałem...

Mężczyzna
PostNapisane: 02-08-2016, 06:26 

W takim razie, skoro Twój stan zdrowia pogorszył się w czasie pracy, to pisz apelację i wytknij sądowi nieprawidłowe przyjęcie, że niezdolność do pracy powstała w okresie nieskładkowym. Wskaż terminy i w skrócie opisz co i kiedy nastąpiło. W sumie teraz chodzi tylko o to, żeby wykazać kiedy pojawiła się niezdolność do pracy, bo sąd coś poplątał. Staraj się oczywiście o całkowitą niezdolność i wyraźnie to napisz w apelacji. Jeżeli wciskaliby Ci częściową niezdolność, to nie dostaniesz renty, bo nie ma pogorszenia (już wcześniej orzekli częściową niezdolność).

Mężczyzna
PostNapisane: 02-08-2016, 21:38 

Ok już czaje jak to działa. Z logicznego punktu widzenia nie jest to prawo ułożone dla człowieka. Dostałem częściową niezdolność kilka lat temu, rok po przeszczepie kiedy rokowania nerki były dobre. Po wielu latach i odrzucie mój stan się pogorszył więc chcę się starać o rentę pracowniczą i wychodzi na to, że nie mogę się starać o częściową niezdolność z powodu pogorszenia stanu zdrowia bo już ją mam a wiadomo, że całkowitej niezdolności niedostane.

A zapytam jeszcze o dwa aspekty.

Czy niezdolność podczas studiów może się wliczać do okresu składkowego i na tej podstawie wykazać Sądowi, że spełniam punkt o który tak bardzo prosi?

Czy mając aktualnie częściową niezdolność z której nie będę mógł się starać o rente pracowniczą (jeśli studia się nie wliczają) można się jej zrzec i powalczyć o całkowitę uzdrowienie. Po tym zaraz bym znów mógł wystąpić o częściową niezdolność do pracy w trakcie pracy.

Mężczyzna
PostNapisane: 03-08-2016, 06:26 

Niezdolności nie można się zrzec. Możesz wystąpić jeszcze raz od początku o rentę, na wezwanie pójść na spotkanie z orzecznikiem i na tym spotkaniu powiedzieć mu, że faktycznie czujesz się świetnie, wyniki masz rewelacyjne, pracujesz, ale chcesz rentę. Orzecznik pewnie napisze, że nie jesteś niezdolny do pracy. Jak decyzja się uprawomocni i wydarzy się "coś złego" z Twoim zdrowiem - bierzesz świeże wyniki, świeże leczenia szpitalne, świeże zaświadczenia lekarskie i składasz wniosek o rentę. Niezdolność powstanie w okresie pracy... i cacy :mrgreen:

Okres studiów jest okresem nieskładkowym (na jednym kierunku i pod warunkiem terminowego ukończenia nauki) i wlicza się do stażu w stosunku 1/3, tzn. jeśli np. masz przepracowany 1 rok, to możesz sobie doliczyć 4 miesiące studiów. Wtedy masz łącznie 1 rok i cztery miesiące okresów składkowych i nieskładkowych, które liczą się do ustalenia prawa do renty. Pracujesz 2 lata, możesz doliczyć 8 miesięcy studiów, 3 lata pracy - 1 rok studiów itd.

Nie określono
PostNapisane: 11-01-2017, 21:14 

Mam małe pytanie a czy w przepisach jest podane do ilu lat przysługuje renta socjalna? Bo niedawno przeczytałam wypowiedź jednej osoby która stwierdziła że do 25 roku życia. Czy to prawda?

15.01.2012- Dializa otrzewnowa ADO
13.12.2014- 2 Przeszczep nerki ul. Grunwaldzka w Poznaniu :)

Mężczyzna
PostNapisane: 13-01-2017, 17:21 

strona zus o rencie socjalnej: link;
rentę socjalną możesz pobierać do końca życia, ważny jest moment "naruszenia sprawności organizmu"; poczytaj stronę podaną w linku;

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1