Nieśmiertelni - Jedziemy Na Jednym Wózku

Forum Osób Dializowanych i Po Przeszczepie Nerki
Teraz jest 21-02-2018, 12:04

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
Mężczyzna
PostNapisane: 01-08-2016, 23:26 

Prawie dobrze rozumiesz sytuacje ale nie było tak dokładnie. ZUS uznał moją częściową niezdolność do pracy w momencie kiedy byłem zaraz po przeszczepie zabierając mi tym samym prawo do renty socjalnej. Miałem wtedy 20lat. Kilka lat później zacząłem się starać o rentę pracowniczą, ale zabrakło mi okresu składkowego raptem 5miesięcy. Następnie kazali mi przepracować 4lata, bo byłem już z kolei starszy. Przepracowałem tyle ile chcieli. Złożyłem wszystkie potrzebne papiery ponownie do Zus'u i tą historię już znacie...

Strzeliłem sobie w kolano? To już nigdy nie będę miał prawa do renty pracowniczej bo zachorowałem jako dziecko? Mój stan się pogorszył w czasie kiedy pracowałem...

Mężczyzna
PostNapisane: 02-08-2016, 06:26 

W takim razie, skoro Twój stan zdrowia pogorszył się w czasie pracy, to pisz apelację i wytknij sądowi nieprawidłowe przyjęcie, że niezdolność do pracy powstała w okresie nieskładkowym. Wskaż terminy i w skrócie opisz co i kiedy nastąpiło. W sumie teraz chodzi tylko o to, żeby wykazać kiedy pojawiła się niezdolność do pracy, bo sąd coś poplątał. Staraj się oczywiście o całkowitą niezdolność i wyraźnie to napisz w apelacji. Jeżeli wciskaliby Ci częściową niezdolność, to nie dostaniesz renty, bo nie ma pogorszenia (już wcześniej orzekli częściową niezdolność).

Mężczyzna
PostNapisane: 02-08-2016, 21:38 

Ok już czaje jak to działa. Z logicznego punktu widzenia nie jest to prawo ułożone dla człowieka. Dostałem częściową niezdolność kilka lat temu, rok po przeszczepie kiedy rokowania nerki były dobre. Po wielu latach i odrzucie mój stan się pogorszył więc chcę się starać o rentę pracowniczą i wychodzi na to, że nie mogę się starać o częściową niezdolność z powodu pogorszenia stanu zdrowia bo już ją mam a wiadomo, że całkowitej niezdolności niedostane.

A zapytam jeszcze o dwa aspekty.

Czy niezdolność podczas studiów może się wliczać do okresu składkowego i na tej podstawie wykazać Sądowi, że spełniam punkt o który tak bardzo prosi?

Czy mając aktualnie częściową niezdolność z której nie będę mógł się starać o rente pracowniczą (jeśli studia się nie wliczają) można się jej zrzec i powalczyć o całkowitę uzdrowienie. Po tym zaraz bym znów mógł wystąpić o częściową niezdolność do pracy w trakcie pracy.

Mężczyzna
PostNapisane: 03-08-2016, 06:26 

Niezdolności nie można się zrzec. Możesz wystąpić jeszcze raz od początku o rentę, na wezwanie pójść na spotkanie z orzecznikiem i na tym spotkaniu powiedzieć mu, że faktycznie czujesz się świetnie, wyniki masz rewelacyjne, pracujesz, ale chcesz rentę. Orzecznik pewnie napisze, że nie jesteś niezdolny do pracy. Jak decyzja się uprawomocni i wydarzy się "coś złego" z Twoim zdrowiem - bierzesz świeże wyniki, świeże leczenia szpitalne, świeże zaświadczenia lekarskie i składasz wniosek o rentę. Niezdolność powstanie w okresie pracy... i cacy :mrgreen:

Okres studiów jest okresem nieskładkowym (na jednym kierunku i pod warunkiem terminowego ukończenia nauki) i wlicza się do stażu w stosunku 1/3, tzn. jeśli np. masz przepracowany 1 rok, to możesz sobie doliczyć 4 miesiące studiów. Wtedy masz łącznie 1 rok i cztery miesiące okresów składkowych i nieskładkowych, które liczą się do ustalenia prawa do renty. Pracujesz 2 lata, możesz doliczyć 8 miesięcy studiów, 3 lata pracy - 1 rok studiów itd.

Nie określono
PostNapisane: 11-01-2017, 21:14 

Mam małe pytanie a czy w przepisach jest podane do ilu lat przysługuje renta socjalna? Bo niedawno przeczytałam wypowiedź jednej osoby która stwierdziła że do 25 roku życia. Czy to prawda?

15.01.2012- Dializa otrzewnowa ADO
13.12.2014- 2 Przeszczep nerki ul. Grunwaldzka w Poznaniu :)

Mężczyzna
PostNapisane: 13-01-2017, 17:21 

strona zus o rencie socjalnej: link;
rentę socjalną możesz pobierać do końca życia, ważny jest moment "naruszenia sprawności organizmu"; poczytaj stronę podaną w linku;

Nie określono
PostNapisane: 18-02-2018, 00:14 

Może mi ktoś powiedzieć jaki druk należy złożyć jeśli chcę starać się o rentę z tytuyłu niezdolnosci do pracy?? Rok temu starałam się o rentę socjalną bo myślałam ze na rentę z tytułu niedolności do pracy mam za mało przepracowanych lat...ale babki w zusie mnie oświeciły, (juz po komisji-renty nie dostałam) że powinnam starac się o rentę z tytułu niezdolności do pracy całkowitej lub częsciowej i ilość przepracowanych lat jest zmnienna w zależności od wieku ubezpieczonego, a te przepisy można róznie interpretować. Ogólnie strasznie to zawiłe... Przez ostatni rok moje wyniki się pogorszyły, byłam kilka razy w szpitalu i pare razy na zwolnieniu (wczęsniej nigdy nie byłam na zwolnieniu, to pewnie też trochę zaważyło na decyzji orzeczniczki), mam przetokę. Więc chyba już nalezy mi się przynajmniej częściowa niezdolnosć do pracy?? Jak to jest? Ktoś dostał taką rentę przed przeszczepem? Słyszłam, że nawet przy całkowitej niezdolności mozna pracować? to prawda? Prowadzę własną działalność, na dzien dzisiejszy 8h codziennie jest dla mnie dość meczące, ale w ogóle siedzieć na zwolnieniu to dla mnie nie do pomyślenia, wykluczone, można zwariować i przy okazji zbankrutować;)

Proszę oświećcie mnie co i jak z tą rentą?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1